Portekizce Anasayfa 2018-12-03T13:00:55+00:00

CENTRO DE ESTUDOS LATINO-AMERICANOS DA UNIVERSIDADE DE ANCARA

ETKİNLİKLERİMİZ

Merkezimiz ve Meksika Büyükelçiliği işbirliği ile 30 Kasım 2018 Cuma günü saat: 16.00’da DTCF Muzaffer Göker Salonunda Meksikalı Arkeolog Sandra Riego Ruiz tarafından “Mexican Cultural Heritage” başlıklı bir İngilizce bir konferans verilmiştir.

LAMER ve Kosta Rika Büyükelçiği’nin işbirliği ile düzenlenen etkinlikte Kosta Rika Üniversitesi Felsefe Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Roberto Fragomeno, “Pozitivizm, Sosyalizm ve Latin Amerika’da Ütopik Düşünce” başlıklı bir konferans verdi. Etkinliğe Kosta Rika Büyükelçisi başta olmak üzere pek çok ülkenin büyükelçisi, elçilik çalışanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

Kolombiya Etkinlikleri kapsamında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 13 Mart Salı günü fotoğraf sergisi, Kolombiya kahve tadımı ve film gösterimi gerçekleşti.

Arjantin Büyükelçisi Sn. Julian Luis Tettamanti’nin verdiği “Malvinas Adaları” isimli konferans verdi. Etkinliğe pek çok Latin Amerika Ülkesinin Büyükelçileri, elçilik çalışanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santo Silva ve beraberindeki heyet 17 Ekim 2017 tarihinde üniversitemizi ziyaret etti. Rektörlük 100. Yıl Salonunda düzenlenen etkinlikte “Üniversiteler Diplomasiye Nasıl Fayda Sağlayabilir?” başlıklı bir konferans verdi. Konferansa Portekiz Büyükelçisi Sn. Paula Leal Da Silva ve Portekiz’den gelen heyet başta olmak üzere diğer ülkelerin büyükelçileri ve diplomatik temsilcileri de katılım sağladı. Etkinlik merkezimiz Müdürü Sn. Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu’nun yaptığı konuşmayla başladı. Sn. Kutlu yakın zamanda Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde açılması beklenen Portekiz Dili Kürsüsünün müjdesini verirken Rektörümüz Sn. Prof. Dr. Erkan İbiş ise Portekiz’de bir Türk Dili Kürsüsü açma dileğini belirtti.

Üniversitemiz Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER), Guatemala Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliği ile 25 Ekim 2017 tarihinde düzenlediği etkinlikte, akademisyen, yazar ve aynı zamanda Şili Ankara Büyükelçiliği’nde Kültür Ataşesi olan. Dr. Paulino Toledo Mansilla, Guatemalalı yazar Enrique Gómez Carillo’nun gazete yazılarındaki Yeni Türkiye ve Osmanlı dünyası isimli kitabını tanıtan bir konferans verdi.

Venezuela Cumhurbaşkanı Sayın Nicolás Maduro ve aralarında Hugo Chávez’in ağabeyi Adán Chávez ile birlikte birçok üst düzey devlet yöneticisinin de bulunduğu heyet, 6 Ekim 2017 tarihinde Üniversitemizi ve Merkezimizi ziyaret etti. Birçok ülkenin Büyükelçileri, Maslahatgüzarları ve diplomatik misyon temsilcilerinin katılımının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş, Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu ve saygıdeğer milletvekillerimizin de katılımlarıyla gerçekleşen konferansta akademik anlamda Türkiye Venezuela ilişkileri masaya yatırıldı. Prof. Dr. Erkan İbiş konuşmasında hâlihazırda Kolombiya, Küba gibi birçok Latin Amerika ülkesinde faaliyet gösteren Türk Kürsülerinden bir tane de Venezuela’da Sayın Nicolás Maduro’nun uygun gördüğü bir üniversiteye açma isteğini belirtti. Maduro ise konuşmasında Rektörümüzün bu isteğine olumlu yaklaştı ve “Gönül ister ki her üniversitede bir Türk Kürsüsü açalım” şeklinde yanıt verdi.

Osvaldo Vallejos tarafından “Zorlukları ve Sağladığı İmkanlarla  Askerlik Kariyeri” konulu bir konferans verilecektir. Davetiyesi ekte sunulan etkinliğin dili İspanyolcadır. Bahse konu konferansa katılımınız bizleri sevindirecektir.

Saygılarımızla

Tarih    : 23 Ağustos 2017
Saat    : 16:00
Yer    : LAMER Konferans Salonu

Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki Türk Günü etkinlikleri kapsamında “20. Yüzyıl Öncesi Türk Brezilya İlişkileri” başlıklı konferans verildi. Sao Paulo Belediye Meclisi Prestes Maia Konferans Salonu’ndaki konferansta, Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu tarafından Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkiler hakkında bilgiler aktarıldı.

Üniversitemiz Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER), Guatemala Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliği ile 25 Ekim 2017 tarihinde düzenlediği etkinlikte, akademisyen, yazar ve aynı zamanda Şili Ankara Büyükelçiliği’nde Kültür Ataşesi olan. Dr. Paulino Toledo Mansilla, Guatemalalı yazar Enrique Gómez Carillo’nun gazete yazılarındaki Yeni Türkiye ve Osmanlı dünyası isimli kitabını tanıtan bir konferans verdi.

Tüm Etkinlikler İçin Tıklayınız

CURSOS DE HISTÓRIA E CULTURA TURCA

O curso de “História e Cultura Turca” foi estabelecido com base no protocolo assinado entre a Universidade de Ancara e diversas universidades de países da América Latina como Cuba, Colómbia e República Dominicana. O financiamento do curso, que já se vai realizando no nosso centro de académico, será financiado pela Agência de Cooperação e Coordenação do Primeiro-Ministro da República da Turquia (TIKA) e através da Fundação do Instituto Yunus Emre (YEE).

PROGRAMAS DE MESTRADO

O nosso Centro também recebe programas para investigadores especializados na América Latina. O Programa de  Mestrado sem Tese  no Ano Académico 2010-2011 e o Programa de Mestrado com Tese no Ano Académico 2014-2015 foram abertos no Centro de Estudos Latino-Americanos com filiação ao Instituto de Ciências Sociais. Ambos os programas são ministrados por professores especializados na América Latina, nas áreas de história, política, economia, geografia, sociologia e antropologia.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

CURSOS DE LÍNGUA ESPANHOLA E PORTUGUESA

O espanhol, a terceira língua mais usada no mundo, é uma das línguas oficiais de organizações internacionais e inter-regionais, como as Nações Unidas, a União Europeia, a Organização dos Estados Americanos e a União Latina.  Seguimos também a crescente relevância do português para o mundo, bem como a nossa relação com o Brasil, Portugal e seis outros países de língua portuguesa. Nesse sentido, os nossos programas de ensino destas línguas, direccionados ao público em geral, são organizados duas vezes por semana durante dois meses e por um total de 48 horas, focados nos parâmetros de compreensão oral, produção e interacção oral, compreensão da leitura e  produção escrita.

Ayrıntılı bilgi ve ön kayıt için tıklayınız…

SIMPÓSIOS ‘1915: O ANO MAIS LONGO DO IMPÉRIO OTOMANO’

O nosso Centro organizou uma série de simpósios sob o título “1915: Ano mais longo do Império Otomano” que tiveram lugar na Colómbia, Costa Rica, Equador, Chile, Bolívia, Paraguai, Panamá e Argentina. A série de simpósios tem decorrido desde 2015, data que marcou o centésimo aniversário dos eventos de 1915. Académicos de vários países participaram em simpósios sobre a Primeira Guerra Mundial, o Império Otomano e os eventos de 1915. Os procedimentos resultantes foram publicados e apresentados aos académicos participantes e à comunidade académica em geral.

Sempozyumların ayrıntıları ve  kitaplarının pdf’leri  için tıklayınız…