VENEZUELA CUMHURBAŞKANI NICOLÁS MADURO ÜNİVERSİTEMİZİ ve MERKEZİMİZİ ZİYARET ETTİ.

Venezuela Cumhurbaşkanı Sayın Nicolás Maduro ve aralarında Hugo Chávez’in ağabeyi Adán Chávez ile birlikte birçok üst düzey devlet yöneticisinin de bulunduğu heyet, 4 Ekim 2017 tarihinde Üniversitemizi ve Merkezimizi ziyaret etti.

Birçok ülkenin Büyükelçileri, Maslahatgüzarları ve diplomatik misyon temsilcilerinin katılımının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İbiş, Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu ve saygıdeğer milletvekillerimizin de katılımlarıyla gerçekleşen konferansta akademik anlamda Türkiye Venezuela ilişkileri masaya yatırıldı.

Prof. Dr. Erkan İbiş konuşmasında hâlihazırda Kolombiya, Küba gibi birçok Latin Amerika ülkesinde faaliyet gösteren Türk Kürsülerinden bir tane de Venezuela’da Sayın Nicolás Maduro’nun uygun gördüğü bir üniversiteye açma isteğini belirtti. Maduro ise konuşmasında Rektörümüzün bu isteğine olumlu yaklaştı ve “Gönül ister ki her üniversitede bir Türk Kürsüsü açalım” şeklinde yanıt verdi.

About Volkan Gölgedar

Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Web Sayfası Yöneticisi