"XX. Yüzyılda Meksika Romanının Evrimi" Konulu Konferans Düzenlecektir

//"XX. Yüzyılda Meksika Romanının Evrimi" Konulu Konferans Düzenlecektir

"XX. Yüzyılda Meksika Romanının Evrimi" Konulu Konferans Düzenlecektir

Meksika dünyada en çok İspanyolca konuşan nüfusa sahip ülke olarak, kültürel anlamda da önemli merkezlerinden biri konumundadır. Meksika edebiyatı en üretken edebiyatlardan biridir. Nobel Ödülü’nün (Octavio Paz, 1990) yanı sıra bugüne kadar 5 yazarı daha Cervantes Ödülü’ne layık görüldü. Ödüllerin ötesinde, Meksikalı yazarlar İspanyolca literatüründe yeni kapıların açılmasına öncülük etti.

Juan Rulfo, Carlos Fuentes, Amado Nervo, Jaime Sabines, Elena Poniatowska, Sergio Pitol ya da Fernando del Paso gibi klasikleşmiş usta yazarların yanı sıra Jorge Volpi, Juan Villoro, Efraín Bartolomé, Alberto Chimal, Emiliano Monge, Yuri Herrera ve Elsa Cross gibi yeni kalemler de kültürel küreselleşmenin bu ayağında geçmiş nesilden bayrağı teslim almış olmanın canlı birer kanıtını oluşturuyorlar.

Francisco Prieto (1942) yazar ve eğitimci kimliğiyle bir düzine romana, çeşitli tiyatro oyunlarına ve denemeye imza atmış, 20.yy. Meksika edebiyatında uzmanlaşmış bir isimdir. Kültürel Gazetecilik Ulusal Ödülü’ne sahip Prieto, 2012 yılından bu yana Kanal 22’de “Tiene la Palabra” (Söz Sizin) adlı programı yönetmektedir.

22 Eylül 2015 Salı günü saat 16:00‘da Merkezimizde Meksikalı yazar Francisco Prieto tarafından “XX. Yüzyılda Meksika Romanının Evrimi” konulu bir konferans düzenlenecektir. Konferans dili İspanyolca‘dır.

Değerli katılımlarınız beklenmektedir.

Francisco Prieto – XX. Yüzyılda Meksika Romanının Evrimi

2015-09-17T12:32:26+03:00