Gabo’yu Kaybettik

Dünyaca ünlü edebiyatçı Gabriel García Márquez 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. MEXICO-COLOMBIA-GARCIA MARQUEZ-ANNIVERSARY

Gabriel García Márquez kimdir?

”Gabo” lakabıyla tanılan ünlü yazar 1928 yılında Kolombiya’nın kuzeyindeki yoksul bir kent olan Aracataca’da doğdu. Büyükannesi ve büyükbabasının yanında büyüyen Márquez hukuk eğitimini bırakarak gazeteciliğe yöneldi. 1954 yılında görev yaptığı gazete tarafından Roma’ya gönderildi.Kolombiya’nın başkenti Bogotá’da Küba haber ajansının şubesini açarak orada görev yaptı daha sonra New York’a taşındı. Uzun bir süre Fransa, Venezuela ve Meksika’da yaşadı.

Büyülü gerçekçilik akımının öncülerinden biri olan yazar 1967 yılında 25 dile çevrilen ‘’Yüzyıllık Yalnızlık’’ romanını yazdı.

1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. Yaklaşık 30 yıldır Meksika’da yaşayan Marquez, yaşam öyküsünü anlattığı “Anlatmak için Yaşamak” adlı son eserini 2002’de yayımladı.

“Kolera Günlerinde Aşk”, “Kırmızı Pazartesi”, “Albaya Mektup Yazan Kimse Yok”, “Labirentteki General”, “Aşk ve Öbür Cinler”, ”Mavi Bir Köpeğin Gözleri”, ”Başkan Babamızın Sonbaharı” ve “Bir Kayıp Denizci” gibi önemli eserlerin sahibi olan Márquez, 30 yıldan fazla bir süredir yaşadığı Meksika’da hayatını kaybetti.

 

*Müzik ”Kolera Günlerinde Aşk” adlı filme aittir.